• Regi

Recept na tradiční ajurvédský pokrm KHIČRI / KHIČADI

Jde o výživné a velmi lehce stravitelné jídlo vhodné pro lidi, kteří mají problémy s trávením (bolesti břicha, nadýmání, zácpa atd.), jsou po nemoci tj. unavení a oslabení, se chtějí detoxikovat - pročistit si střeva a zbavit se přebytečných toxinů v těle!Na přípravu 2 porcí (střední velikosti) budete potřebovat tyto suroviny:


1 díl (100g v suchém stavu) basmati rýže

1 díl (50g v suchém stavu) mungo fazolek (žluté, půlené bez slupe) nebo čočky

1 polévkovou lžíci tuku - nejlépe přepuštěné málo GHI

1/2 polévkové lžíce jemně nakrájeného zázvoru nebo 1/4 čajové lžičky sušeného

1 polévkovou lžíci citronové šťávy nebo octu nebo láku s kyselých okurek:-)

1/2 čajové lžičky celého indického/římského kmínu

1/2 čajové lžičky mletého koriandru

1/2 čajové lžičky mletého římského kmínu

1/4 čajové lžičky kurkumy / turmeric

špetku asajoetidy - čertovo lejno - hing (nahrazuje dráždivou cibuli a česnek)

špetku soli

___________________________________________________________________

Poměr základních surovin tj. rýže a munga je možné upravovat podle toho komu je pokrm určen (typ dóši) a v jakém stavu se člověk právě nachází (porucha dóš):


1:1 dobré a rychlé trávení

2:1 trávení bez výraznějších problémů

3:1 slabé trávení, v období po půstu nebo detoxikace


Spolu s rýží (krok 4 v postupu) je možné přidávat jakoukoli nadrobno nakrájenou ZELENINU, která jídlo obohatí o další živiny tj. především vitamíny, minerály a vlákninu. Je potřeba ale vybírat zeleninu, která nezpůsobuje nadýmání tj. nejlépe kořenová jako mrkev, petržel, celer, batáty, nebo dýni, cuketu a pórek tj. barevnost je také důležitá!


Pro lepší stravitelnost luštěnin a zeleniny je možné zaměnit celý římský kmín za pískavici (řecké semeno) nebo hořčičné semínko nebo černuchu!


Další varianty tohoto jídla vznikají použitím jiné luštěniny (vhodné pro vás podle typu dóši). Ke snadno stravitelným a rychle se vařícím luštěninám patří např. červená čočka.

Ráda také používám nadrobno nakrájený sójový tempeh nebo tofu (odpadá zde bod 3 postupu při vaření tj. tato surovina se vaří spolu s rýži příp. zeleninou pouze 10-15 min).

POSTUP - celková doba přípravy je cca 30 min:


1. Do rozehřátého TUK přidáme celý kmín a čerstvý zázvor

2. Po cca minutě přidáme ostatní mleté KOŘENÍ (kromě soli, octu a asofoetidy). Po další minutě resp. v okamžiku, kdy koření voní a nikoli se pálí!!! zalijeme směs cca 500-750ml vody (podle toho jakou konzistenci požadujeme tj. rizotovou nebo polévkovou).

3. Přidáme propláchnuté MUNGO, promícháme a necháme vařit 10-15 min.

4. Poté přidáme RÝŽI, promícháme a necháme vařit dalších 10-15 min. a asafoetidu (možno přidat nakrájenou ZELENINU – tvrdší spolu s rýží, měkčí druhy až na posledních 5 minut)

5. Nakonec dochutíme solí a citrónem/octem a necháme "dojít" dalších 10 min.


Na závěr je možné pokrm „ozdobit“ nasekaným čerstvým koriandrem nebo jinými zelenými bylinkami podle sezóny a chuti!


Khičri je výživné a velmi lehce stravitelné a tedy vhodné pro lidi, kteří:

mají problémy s trávením (bolesti břicha, nadýmání, zácpa atd.), jsou po nemoci tj. unavení a oslabení,se chtějí detoxikovat - pročistit si střeva a zbavit se přebytečných toxinů - AMY


Před jídlem je dobré sníst něco, co má sladko/slano/kyselou chuť, aby se podpořila síla trávícího ohně - AGNI, např. jednu datli nebo fík (pokud možno čerstvější podobě nebo namočený) – v Indii se připravují mini-dezerty/jednohubky z kokosu, třtinového cukru, kešu apod. - a jednu polévkovou lžíci japonského nakládaného zázvoru nebo korejské nakládané zeleniny Kimchi nebo indického zeleninového čatní nebo českou kyselou okurku:-)


Tento pokrm obsahuje všech 6 chutí a to především díky koření (sladkou, kyselou, slanou, pálivou, hořkou a svíravou). Tělo tak dostává vše potřebné ke své výživě a nepožaduje několik hodin po jídle žádné další svačinky a "dobroty":-)


DOPORUČENÍ - kdo chce:

- zhubnout - měl by se před jídlem napít cca 1-2 dcl teplé vody

- přibrat - měl by po malých doušcích pít teplou vodu v průběhu a po jídle